Gyógyszerkeresés egyszerűen

    Cefobid 1 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz

    Betegtájékoztató

    Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára

    Cefobid 1 g por oldatos injekcióhoz vagyinfúzióhoz

    Cefobid 2 g por oldatos injekcióhoz vagyinfúzióhoz

    cefoperazon

    Mielõtt elkezdik Önnél alkalmazni ezt a gyógyszert,olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontosinformációkat tartalmaz.

    -         Tartsa meg a betegtájékoztatót,mert a benne szereplõ információkra a késõbbiekben is szüksége lehet.

    -         További kérdéseivel forduljonkezelõorvosához vagy a gondozását végzõ egészségügyi szakemberhez.

    -         Ezt a gyógyszert az orvoskizárólag Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számáraártalmas lehet még abban az esetben is, ha a betegsége tünetei az Önéhezhasonlóak.

    -         Ha Önnél bármilyen mellékhatásjelentkezik, tájékoztassa errõl kezelõorvosát vagy a gondozását végzõegészségügyi szakembert. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyenlehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.

     

    Abetegtájékoztató tartalma:

    1.             Milyen típusú gyógyszer a Cefobidés milyen betegségek esetén alkalmazható?

    2.             Tudnivalók a Cefobid alkalmazásaelõtt

    3.       Hogyan kell alkalmazni Cefobid‑ot?

    4.       Lehetséges mellékhatások

    5.            Hogyan kell a Cefobid‑ottárolni?

    6.            A csomagolás tartalma és egyébinformációk

    1.       Milyen típusúgyógyszer a Cefobid és milyen betegségek esetén alkalmazható?

    A Cefobid hatóanyaga acefoperazon, amely széles spektrumú, félszintetikus, úgynevezett cefalosporintípusú antibiotikum. Baktériumölõ hatását a baktériumok sejtfalépítésénekgátlásával fejti ki.

    ACefobid önmagában cefoperazonra érzékenykórokozók által okozott fertõzések kezelésérealkalmazható. A gyógyszer hatásos alsó- és felsõ légúti(orrmelléküreg-gyulladás, középfülgyulladás, kórházban szerzett tüdõgyulladás);alsó- és felsõ húgyúti fertõzések; hasüregi fertõzések (hashártyagyulladás,epehólyag-gyulladás, epeutak gyulladása és egyéb hasüregi fertõzések);vérmérgezés; agyhártyagyulladás;bõr-, lágyrész-, csont- és ízületifertõzések, kismedencei gyulladás,valamint a nemi szervek gonorrea(kankó) és egyéb fertõzéseinek kezelésére.

    Mûtéti beavatkozás utánkialakuló (úgynevezett posztoperatív) fertõzésekmegelõzése céljából alkalmazható a mûtétek elõtt; elsõsorban hasi, nõgyógyászati, szív- és érrendszeri és ortopédiai mûtétekesetén.

    Bár a kórokozók elleni hatásspektruma széles, szükség esetén másantibiotikummal kombinálva is alkalmazható.

    2.       Tudnivalók aCefobid alkalmazása elõtt

    Nem alkalmazzák Önnél a Cefobid‑ot

    ·              ha allergiás a cefoperazonra.

    ·              ha allergiás az úgynevezettcefalosporin antibiotikumokra.

    Figyelmeztetések és óvintézkedések

     

    A Cefobid alkalmazása elõtt beszéljen kezelõorvosával:

    ·              ha Ön allergiás többféle anyagra(multiallergia),

    ·              ha Önnél korábban allergiásreakció alakult ki a penicillinekre,

    ·              ha Önnél korábban allergiásreakció alakult ki bármilyen gyógyszerrel szemben,

    ·              ha Önnek súlyos májmûködési zavaravan, ha májbetegségben szenved, súlyos epeút elzáródása van, vagy ha a máj- ésepeúti betegséggel egyidejûleg veseelégtelenségben is szenved,

    ·              ha Ön súlyos vesemûködési zavarbanszenved,

    ·              K-vitamin-hiánnyal járó állapotokesetén (pl. felszívódási zavarral járó betegségek).

    A cefoperazon – a Cefobidhatóanyaga – gátolhatja a véralvadást. Súlyos, esetenként halálos kimenetelûvérzéses eseteket jelentettek a Cefobiddal kapcsolatban.

    Azonnal tájékoztassa kezelõorvosát,ha a vérzés bármilyen jelét tapasztalja.

     

    Súlyos, esetenként haláloskimenetelû bõrreakciókat, például toxikusepidermális nekrolízist (a bõrfelsõ rétegének felhólyagosodásával és hámlásával járó betegség), Stevens-Johnson szindrómát (a vöröses színû bõr és nyálkahártyák felhólyagosodásával,elhalásával, bevérzésével vagy hegesedésével járó bõrbetegség) és exfoliatív dermatitist (erõs bõrpírral és hámlással kísért betegség) jelentettek a cefoperazon-kezelésben részesülõbetegeknél.

    Azonnal tájékoztassakezelõorvosát, ha súlyos bõrkiütések jelét tapasztalja.

    Mint a legtöbb antibiotikum,a Cefobid alkalmazása is okozhat a Clostridium difficile baktérium általokozott hasmenést (úgynevezett álhártyás vastagbélgyulladás, pszeudomembranózuskolitisz), melynek súlyossága az enyhe fokú hasmenéstõl a súlyos vagy akáréletet veszélyeztetõ vastagbélgyulladásig terjedhet. Ezért nagyon fontosfelhívni a kezelõorvos figyelmét, amennyiben a kezelés alatt vagy után Önnélhasmenés lépne fel. Az antibakteriális hatású gyógyszerek ugyanismegváltoztathatják a bél normál flóráját, és megteremtik a káros anyagokat,úgynevezett toxinokat termelõ Clostridium fajok elszaporodásának feltételeit.Az erõsen toxikus baktériumtörzsek az antibiotikumokkal szemben ellenállóak lehetnek,és súlyos esetben a vastagbél egy részének mûtéti eltávolítása válhatszükségessé.

    Minden betegnél az álhártyásvastagbélgyulladás kialakulására gondolni kell még a Cefobid-kezelést követõenis, mivel ilyen betegséget még az antibiotikummal való kezelés befejezése után kéthónapon túl is jelentettek. (Lásd a „Lehetséges mellékhatások” pontot.)

    Gyermekek és serdülõk

    Gyermekeknél a cefoperazonhatásossága és biztonságossága nem bizonyított, ezért a készítmény gyermekekneknem adható.

    Egyéb gyógyszerek és aCefobid

    Feltétlenül tájékoztassakezelõorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben alkalmazott,valamint alkalmazni tervezett egyéb gyógyszereirõl.

    Néhány gyógyszermegváltoztathatja a Cefobid hatását, illetve a Cefobid is befolyásolhatja másgyógyszerek hatását, ezért az alábbi gyógyszerek a Cefobid‑dal csakmegfelelõ körültekintéssel alkalmazhatók:

    ·               alkohol (pl. parenterális{tápcsatornát kikerülõ} tápláláshoz használt oldatok; lásd még a „A Cefobidegyidejû alkalmazása étellel, itallal és alkohollal” részt).

    A Cefobid alkalmazása avizelet cukortartalmát kimutató laboratóriumi vizsgálatok eredményét isbefolyásolhatja (álpozitív eredményt mutathatnak).

    A Cefobid egyidejû alkalmazása étellel, itallal és alkohollal

    Cefobid alkalmazása esetén alkoholfogyasztáskor megvonási tüneteketészleltek (kipirulás, verejtékezés, fejfájás, szapora szívverés). Ezért aCefobid-kezelés alatt és az azt követõ 5 napon belül nem szabad alkoholtfogyasztani.

    Az orvos által rendelhetõ alkoholtartalmú tápoldatok alkalmazását iskerülni kell.

    Terhesség és szoptatás

    Ha Ön terhes vagy szoptat,illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetõsége vagy gyermeket szeretne, agyógyszer alkalmazása elõtt beszéljen kezelõorvosával vagy gyógyszerészével.

     

    Terhesség során a készítménycsak feltétlenül indokolt esetben alkalmazható.

    Szoptatás alatt a Cefobidcsak megfelelõ körültekintéssel alkalmazható.

    A készítmény hatásai a gépjármûvezetéshez és a gépek kezeléséhezszükséges képességekre

    A rendelkezésre álló klinikai tapasztalatok alapján nem valószínû, hogy akészítmény hatással lenne a gépjármûvezetéshez és a gépek kezeléséhez szükségesképességekre.

    3.       Hogyan kell alkalmazni aCefobid‑ot?

     

    Agyógyszert mindig az orvos által elmondottaknak megfelelõen alkalmazzák. Amennyibennem biztos az adagolást illetõen, kérdezze meg kezelõorvosát vagy a gondozását végzõ egészségügyi szakembert.

    A Cefobid alkalmazhatóérpályába (intravénás) vagy izomba (intramuszkuláris) adott injekció, valamintérpályába adott infúzió formájában.

    Az injekciót, illetve azinfúziót minden esetben kezelõorvosa vagy a gondozásátvégzõ egészségügyi szakember készíti el és adja be Önnek.

     

    Felnõttek

    Akészítmény ajánlott napi adagja 2‑4 g, két egyenlõ adagra osztva.

    Súlyosfertõzések esetén az adag 8 g-ra emelhetõ.

    Szövõdménymentes Neisseriagonorrhoeae baktérium okozta húgycsõgyulladás (kankó, gonorrea) esetén ajavasolt adag egyszer 500 mg izomba adott injekció.

     

    Alkalmazása gyermekeknélés serdülõknél

    Gyermekeknél a cefoperazonhatásossága és biztonságossága nem bizonyított, ezért a készítmény gyermekekneknem adható.

    Alkalmazása vesekárosodásban szenvedõ betegeknél

    Az adagolás módosítása nemszükséges enyhe- vagy közepesen súlyos vesekárosodásban. Súlyos vesekárosodásesetén a javasolt maximális napi adag nem haladhatja meg a 4 g-ot.

    Mûvesekezelésben részesülõkszámára a kezelést követõen kell beadni a gyógyszert.

    Alkalmazása májmûködési zavarban szenvedõ betegeknél

    Súlyos májelégtelenségben,súlyos epeúti elzáródásban, valamint májelégtelenség és veseelégtelenségegyidejû fennállása esetén az adagolás módosítása szükséges lehet, a Cefobidszérumszintje alapján.

    A szérumszint ismereténekhiányában a napi adag nem haladhatja meg a 2 g-ot.

    Mûtéti beavatkozás utánkialakuló (posztoperatív) fertõzések megelõzése

    A mûtéti beavatkozás elõtt30‑90 perccel1 g vagy 2 g Cefobid‑ot adnak érpályába adott (intravénás)injekció formájában. Ez az adag 12 óránként ismételhetõ, a legtöbb esetben24 óránál nem hosszabb ideig. A Cefobid a mûtét befejezését követõen72 óráig alkalmazható olyan mûtéteknél, melyeknél közismerten nagyobb afertõzés gyakorisága (pl. vastagbélmûtétek), vagy ha a fertõzés kialakulása abeteg számára különösen nagy veszélyt jelent (pl. nyitott szívmûtét,ízületiprotézis‑mûtét).

    Ha az elõírtnál többCefobid‑ot alkalmaztak

    Az elõírtnál több Cefobidalkalmazása a készítmény alkalmazásával kapcsolatban jelentett mellékhatásokelõfordulását okozhatja. Túladagoláskor ritkán idegrendszeri tünetek ésepilepsziás görcsroham is kialakulhat, az egyéb, úgynevezett béta-laktámantibiotikumokhoz hasonlóan.

    Ha úgy gondolja, hogy túl sokCefobid‑ot kapott, azonnal keresse fel kezelõorvosát.

    Ha bármilyen további kérdésevan a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelõorvosát.

    4.       Lehetséges mellékhatások

    Mint minden gyógyszer, így eza gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinéljelentkeznek.

    Azonnal értesítse orvosát, ha a gyógyszer alkalmazását követõen a következõtünetek bármelyikét észleli, mivel ezek súlyosak lehetnek:

    ·               az arc-, az ajkak-, a nyelv- vagya torok vizenyõs duzzanata, nyelési vagy légzési problémák, csalánkiütések.Ezek súlyos allergiás reakció tünetei lehetnek, ideértve a keringésielégtelenséget is; gyakoriság: nem ismert;

    ·               hámlással, hólyagképzõdéssel,bõrelhalással járó bõrelváltozás (toxikus epidermális nekrolízis, Stevens‑Johnsonszindróma); gyakoriság: nem ismert;

    ·               hasmenés a kezelés alatt vagy után(baktérium okozta, úgynevezett álhártyás vastagbélgyulladás); gyakoriság: nemismert; (lásd a „Figyelmeztetések és óvintézkedések” részt).

     

    Egyéb mellékhatások:

     

    Nagyon gyakori (10-bõl több,mint 1 beteget érinthet):

    ·               a hemoglobinszint és a hematokrit(a vérsejtek és a plazma arányát mutató érték) csökkenése a vérben.

    Gyakori (10‑bõl legfeljebb 1 beteget érinthet):

    ·               a neutrofil sejtek (afehérvérsejtek egy típusa) számának csökkenése a vérben,

    ·               pozitív ellenanyag-vizsgálati (direkt Coombs-teszt) eredmény,

    ·               a vérlemezkék számának csökkenésea vérben,

    ·               az eozinofil sejtek (a fehérvérsejtekegy típusa) számának megemelkedése a vérben*,

    ·               hasmenés,

    ·               az infúzió beadási helyénkialakuló visszérgyulladás,

    ·               aszpartát-aminotranszferázszintjének megemelkedése a vérben, alanin-aminotranszferáz szintjénekmegemelkedése a vérben, alkalikus-foszfatáz szintjének megemelkedése a vérben,melyek átmeneti jellegûek,

    ·               sárgaság,

    ·               viszketés, foltos-göbcsés(makulopapulózus) bõrkiütés*, csalánkiütés*.

    Nem gyakori (100‑ból legfeljebb 1 betegetérinthet):

    ·               hányás,

    ·               fájdalom az injekcióalkalmazásának helyén,

    ·               láz*.

    Ritka (1000‑bõl legfeljebb 1 betegetérinthet):

    ·               a protrombinszint csökkenése avérben,

    ·               vérzés.

    Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nemállapítható meg):

    ·               a véralvadás zavara

    ·               túlérzékenység,

    ·               anafilaxiás sokk

    ·               anafilaxiás reakció

    ·               anafilaktoid reakció, sokk

    ·               generalizált hámló bõrgyulladás

    ·               álhártyás vastagbélgyulladás (pszeudomembranózuskolitisz)

     

    A túlérzékenységi reakciók* (eozinofilsejtek számának megemelkedése a vérben, foltos-göbcsés bõrkiütés, csalánkiütés,láz) nagyobb valószínûséggel alakulnak ki azoknál a betegeknél, akiknek akórtörténetében allergia, különösen penicillinnel szembeni túlérzékenységszerepel.

    Az emésztõrendszeri tünetek,mint például a hányás, hasmenés, enyhék vagy közepesen súlyosak, és általábanjavulnak a tüneti kezelésre, vagy a Cefobid-kezelés abbahagyására megszûnnek.

    Mellékhatásokbejelentése

    HaÖnnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelõorvosát. Ez abetegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra isvonatkozik.

    Amellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetõségeken keresztül.

    Amellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél többinformáció álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásávalkapcsolatban.

     

     

    5.       Hogyan kell a Cefobidottárolni?

    Agyógyszer gyermekektõl elzárva tartandó!

    Legfeljebb25°C-on tárolandó.

    Afénytõl való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

    A dobozon feltüntetettlejárati idõ (Felhasználható) után ne alkalmazza ezt a gyógyszert. A lejáratiidõ az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

    Semmilyen gyógyszert nedobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét,hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedésekelõsegítik a környezet védelmét

    6.       A csomagolás tartalma és egyéb információk

    Mit tartalmaz a Cefobid?

    -         A készítmény hatóanyaga: acefoperazon (cefoperazon-nátrium formájában). A Cefobid 1 g por oldatosinjekcióhoz 1 g, a Cefobid 2 g por oldatos injekcióhoz 2 gcefoperazont tartalmaz.

    -         Egyéb összetevõ: nincs.

    Milyen a Cefobid küllemeés mit tartalmaz a csomagolás?

     

    Cefobid 1 g por oldatosinjekcióhoz vagy infúzióhoz:

    Körülbelül 1 g fehér vagycsaknem fehér, steril, mikrokristályos por gumidugóval, rollnizott alumíniumkupakkal és szürke, lepattintható mûanyag védõlappal lezárt tiszta, színteleninjekciós üvegben.

    1 injekciós üveg dobozban.

    Cefobid 2 g por oldatosinjekcióhoz vagy infúzióhoz:

    Körülbelül 2 g fehér vagycsaknem fehér, steril, mikrokristályos por gumidugóval, rollnizott alumíniumkupakkal és szürke, lepattintható mûanyag védõlappal lezárt tiszta, színteleninjekciós üvegben.

    1 injekciós üveg dobozban.

    A forgalomba hozataliengedély jogosultja

    Pfizer Kft.

    1123 Budapest, Alkotás u. 53.

    Magyarország

    Gyártó

    HauptPharma Latina S. r. l.

    Latina(LT), Strada Statale 156 Km 47,600, 04100 Borgo san Michele

    Olaszország

    A készítményhez kapcsolódótovábbi kérdéseivel forduljon a forgalomba hozatali engedély jogosultjához:

    Pfizer Kft. 1123 Budapest,Alkotás u. 53.

    OGYI-T-1134/01       Cefobid 1 g por oldatosinjekcióhoz vagy infúzióhoz

    OGYI-T-1134/02       Cefobid 2 g por oldatos injekcióhozvagy infúzióhoz

    A betegtájékoztatólegutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2017.július

     

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Az alábbi információk kizárólag egészségügyi szakembereknek szólnak:

    Oldási és hígítási információk

    Intramuscularis alkalmazás:

    A port tartalmazó injekciós üveg tartalmát injekcióhozvaló vízben kell feloldani. Ha 250 mg/ml koncentrációjú vagy ennéltöményebb oldat alkalmazása szükséges, lidokain injekciót kell használni azoldat elkészítéséhez. A liofilizált porfeloldásához injekcióhoz való vizet, a törzsoldat hígításához 2%‑oslidokain‑klorid oldatot felhasználvahozzávetõlegesen 0,5%‑os lidokainvégkoncentrációjú cefoperazon oldatot nyerünk. Ajánlatos két lépésbenelkészíteni az oldatot: elõször az injekcióhoz való vizet fecskendezzük azinjekciós üvegbe, majd a liofilizált cefoperazon por teljes feloldásáigrázogassuk az injekciós üveget. Ezt követõen adjuk hozzá a szükségesmennyiségû, 2%‑os lidokain oldatot, majd elegyítsük.

    Cefoperazon

    oldat végkoncentrációja

    1.lépés:

    az injekcióhoz való víz térfogata

    2.lépés:
    a 2%-os lidokain térfogata

    Fecskendõbe felszívható

    térfogat*

    1,0 g-os injekciós üveg

    250 mg/ml
    333 mg/ml

    2,6 ml
    1,8 ml

    0,9 ml
    0,6 ml

    4,0 ml
    3,0 ml

    2,0 g-os injekciós üveg

    250 mg/ml
    333 mg/ml

    5,2 ml
    3,7 ml

    1,8 ml
    1,2 ml

    8,0 ml
    6,0 ml

    *A táblázat alapjánelkészített oldat térfogata nagyobb a fecskendõbe felszívható, ill. beadhatótérfogatnál.

    A cefoperazon injekciótmélyen, a m. gluteus maximus vagy m. quadriceps femoris elülsõ izomtömegébekell beadni.

    Intravénás alkalmazása felnõtteknek

    Alkalmanként megismételtinfúzió készítésekor (intermittáló) az 1‑2 g hatóanyagottartalmazó injekciós üveget kompatibilis infúziós oldattal 20‑100 ml‑rekell hígítani és 15‑60 percig infundálni. Ha injekcióhoz való víz azoldószer, az oldási térfogat maximálisan 20 ml. Folyamatos infúziókészítésekor a hatóanyagot tartalmazó injekciós üveg tartalmát grammonként5 ml injekcióhoz való vízben kell feloldani. Az így készült oldat azalábbi infúziós oldatokhoz adható:

    • 5%-os glükóz oldatos infúzió
    • 10%-os glükóz oldatos infúzió
    • 0,9%‑os nátrium-klorid oldatos infúzió
    • 5%-os glükóz és 0,9%-os nátrium-klorid oldatos infúzió
    • Ringer-laktát oldatos infúzió

    Folyamatos intravénásinfúziós kezelés esetén az injekciósüveg tartalmát grammonként 5 ml injekcióhoz való vízben kell feloldani, és az elkészített törzsoldatot amegfelelõ parenterális oldathoz kell adni.

    Intravénás injekcióként az egyszeri legnagyobb adagja felnõtteknél 2 g.Ezt a mennyiséget annyi megfelelõ oldószerben kell oldani, hogy az oldatvégkoncentrációja 100 mg/ml legyen, és lassan, legalább 3‑5 percalatt kell beadni.

    Posztoperatív fertõzésekmegelõzésére 1 g vagy2 g adandó intravénásan a sebészeti beavatkozás elõtt 30-90 perccel.Ez az adag 12 óránként ismételhetõ, a legtöbb esetben 24 óránál nemhosszabb ideig.

    Olyan mûtéteknél, melyeknélközismerten nagyobb a fertõzés gyakorisága (pl. colorectalis mûtétek), vagy haa fertõzés kialakulása különösen nagy veszélyt jelent (pl. nyitott szívmûtét,arthroplasztika), a cefoperazon alkalmazását a mûtét befejezését követõen72 órán át lehet folytatni.

    Inkompatibilitás

    Kombinált antibiotikuskezelés

    A cefoperazon és azaminoglikozidok oldatai egymással nem keverhetõk, mivel köztük fizikaiinkompatibilitás áll fenn. Együttadásuk esetén a készítményeket egymás után éskülön infúziós szerelékkel, illetve eltérõ helyre kell beadni. Ajánlatoselsõnek a cefoperazont adni. A vesefunkciót a két készítmény együttes adásakorellenõrizni kell.

    Stabilitás

    A felsorolt parenteralisoldatok felhasználásával elkészített, és a megadott végkoncentrációrabeállított cefoperazon oldatok a következõkben meghatározott körülményekközött, a megjelölt ideig õrzik meg stabilitásukat. (A lejárati idõ lejártaután meg kell semmisíteni a felhasználatlan oldatot.)

    A következõ oldatokkal készített cefoperazon oldat szabályozott (15-25°C) hõmérsékleten, 24 óráig õrzi meg stabilitását*

    Hozzávetõleges végkoncentráció

    Bakteriosztatikus injekcióhoz való víz

    300 mg/ml

    5%-os glükóz oldat

        2‑50 mg/ml

    5%-os glükóz oldat és Ringer-laktát oldat

    2‑50 mg/ml

    5%-os glükóz oldat és 0,9%-os nátrium-klorid oldat

    2‑50 mg/ml

    5%-os glükóz oldat és 0,2%-os nátrium-klorid oldat

    2‑50 mg/ml

    10%-os glükóz oldat

    2‑50 mg/ml

    Ringer-laktát oldat

    2 mg/ml

    0,5%-os lidokain-klorid oldat

    300 mg/ml

    0,9%-os nátrium-klorid oldat

    2‑300 mg/ml

    Injekcióhoz való víz

    300 mg/ml

    *A liofilizált porbólkészített cefoperazon oldatok üveg vagy mûanyag fecskendõben, üveg infúzióspalackban vagy mûanyag infúziós tasakban tárolhatók.

    A következõ oldatokkal készített cefoperazon oldat hûtõszekrényben (2-8°C hõmérsékleten) 5 napig õrzi meg stabilitását*

    Hozzávetõleges

    végkoncentráció

    Bakteriosztatikus injekcióhoz való víz

    300 mg/ml

     

    5%-os glükóz oldat

    2‑50 mg/ml

     

    5%-os glükóz oldat és 0,9%-os nátrium-klorid oldat

    2‑50 mg/ml

     

    5%-os glükóz oldat és 0,2%-os nátrium-klorid oldat

    2‑50 mg/ml

     

    Ringer-laktát oldat

    2 mg/ml

     

    0,5 %-os lidokain-klorid oldat

    300 mg/ml

     

    0,9 %-os nátrium-klorid oldat

    2­‑300 mg/ml

     

    Injekcióhoz való víz

    300 mg/ml

     

    A felsorolt oldatokkal készített cefoperazon oldat eltarthatósága fagyasztószekrényben (-20 − -10°C hõmérsékleten)**

    Hozzávetõleges

    végkoncentráció

    3 hét

    5%-os glükóz oldat

    50 mg/ml

    5%-os glükóz oldat és 0,9%-os nátrium-klorid oldat

    2 mg/ml

    5%-os glükóz oldat és 0,2%-os nátrium-klorid oldat

    2 mg/ml

    5 hét

    0,9%-os nátrium-klorid oldat

    300 mg/ml

    Injekcióhoz való víz

    300 mg/ml

    *, ** A liofilizált porból készített cefoperazon oldatoküveg vagy mûanyag fecskendõben, üveg infúziós palackban vagy mûanyag infúzióstasakban tárolhatók.

    A fagyasztással tároltcefoperazon oldatot felhasználás elõtt szobahõmérsékleten fel kell olvasztani.A felolvasztott oldat fel nem használt mennyiségét meg kell semmisíteni, nemszabad ismét lefagyasztani.

    Tárolás:

    A Cefobid egyszeri adagsteril, fagyasztva szárított por.

    Feloldás elõtt:

    Legfeljebb 25°C-on tárolandó.

    A fénytõl való védelemérdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

    Az elkészített oldat atáblázatban megadott ideig és hõmérsékleten tartható el (lásd fent a„Stabilitás” részt).

    Partner Patikák

    Alma Patika
    Benu Patika
    Unipatika Gyógyszertár
    Aranykígyó Patika Tatabánya
    Kígyó Patika Szeged
    Sipo Patika
    Zue online Patika
    Statim Patika
    Gyöngy Patika
    Újpalota Patika
    Béka Patika BP, 13. kerület
    eMpatika Győr - Online
    Green Patika Online
    Gyógyhír Patika BP, 8. kerület
    Kulcs Patikák
    M11 Shop Patika BP, 7. kerület
    Patika 24 Online
    PINGVIN Patika Online
    Prevenció Patika Online