Gyógyszerkeresés egyszerűen

    Rubophen Cold Duo kemény kapszula

    Betegtájékoztató

    Betegtájékoztató:Információk a felhasználó számára

     

    RubophenCold Duo kemény kapszula

    paracetamol,fenilefrin-hidroklorid, koffein

     

    Mielõtt elkezdi szedni ezt agyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Önszámára fontos információkat tartalmaz.

    Ezt a gyógyszert mindig pontosana betegtájékoztatóban leírtaknak vagy az Ön kezelõorvosa vagy gyógyszerészeáltal elmondottaknak megfelelõen szedje.

    -                Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplõ információkra akésõbbiekben is szüksége lehet.

    -                További információkért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez.

    -                Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelõorvosátvagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármely lehetségesmellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.

    -                Feltétlenül tájékoztassa kezelõorvosát, ha tünetei 3napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.

    Abetegtájékoztató tartalma:

     

    1.        Milyen típusú gyógyszer a Rubophen Cold Duo kemény kapszula és milyenbetegségek esetén alkalmazható?

    2.        Tudnivalók a Rubophen Cold Duo kemény kapszula szedése elõtt

    3.        Hogyan kell alkalmazni a Rubophen Cold Duo kemény kapszulát?

    4.        Lehetséges mellékhatások

    5.        Hogyan kell a Rubophen Cold Duo kemény kapszulát tárolni?

    6.        A csomagolás tartalma és egyéb információk

    1.       Milyentípusú gyógyszer a Rubophen Cold Duo kemény kapszula és milyenbetegségek esetén alkalmazható?

    A Rubophen Cold Duo kétféle - vörös/sárga(elsõroban nappalra szánt) és sötétkék/világoskék (elõssorban éjszakára szánt) -kapszulát tartalmaz egy csomagolásban.

    A vörös/sárga (elsõsorbannappalra szánt) kemény kapszula hatóanyaga:

    -                paracetamol, amely fájdalom- és lázcsillapító hatású,

    -                fenilfefrin, amely szabaddá teszi az eldugult orrjáratokat,orrmelléküregeket,

    -                koffein, amely felgyorsítja a paracetamol fájdalomcsillapító hatását, éssegít a levertség és álmosság leküzdésében.

    A sötétkék/világoskék (elsõsorbanéjszakára szánt) kemény kapszula az alábbi hatóanyagokat tartalmazza:

    -                paracetamol, amely fájdalom- és lázcsillapító hatású,

    -                fenilefrin, amely szabaddá teszi az eldugult orrjáratokat,orrmelléküregeket.

    A RubophenCold Duo kemény kapszula az influenza és a megfázás tüneteinek enyhítésérehasználhatók, mint a fájdalom (fejfájás, torokfájás, izom- és ízületifájdalom), láz, hidegrázás, orrfolyás, orrdugulás, orrnyálkahártya-gyulladás ésmelléküreg-gyulladás.

    A készítmény felnõtteknélés 12 éves és annál idõsebb serdülõkorúaknál alkalmazható.

     

    2.       Tudnivalók a Rubophen Cold Duo keménykapszula szedése elõtt

    Ne szedje a Rubophen Cold Duo kemény kapszulát

    -                ha allergiás a paracetamolra, a koffeinre, a fenilefrinre vagy a gyógyszer(6. pontban felsorolt) egyéb összetevõjére,

    -                bizonyos enzimrendellenesség (glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány)esetén,

    -                ha súlyos májbetegsége van,

    -                ha a vérnyomása magas vagy súlyos szívkoszorúér betegségben szenved,

    -                ha pajzsmirigy-túlmûködése van,

    -                ha cukorbetegségben szenved,

    -                ha zárt zugú glaukómája van,

    -                vizelet-visszatartás (vizelési inger hiánya) esetén,

    -                ha mellékvesevelõ daganata van (feokromocitóma),

    -                ha egyéb gyógyszeres kezelés alatt áll:

    -    depresszió miatt MAO-gátló használata, vagy haszedését kevesebb, mint 14 napja hagyta abba

    -    depresszió kezelésére triciklusosantidepresszáns szedése

    -    béta-blokkolót vagy más szimpatomimetikusgyógyszerek szedése, beleértve a szájon át vagy a helyileg alkalmazott gyógyszereket(orr-, fül- és szemcseppek).

    -                 12 éves kor alatt.

    Figyelmeztetések ésóvintézkedések

    A Rubophen Cold Duo keménykapszula alkalmazása elõtt beszéljen kezelõorvosával vagy gyógyszerészével, haa felsoroltak bármelyike igaz Önre.

    -                ha máj- vagy vesekárosodása van

    -                ha rendszeresen fogyaszt alkoholt

    -                ha ún. hemolitikus anémiában szenved

    -                ha a vérképe alacsony granulocitaszámot mutat

    -                ha Önnek prosztata megnagyobbodása van

    -                ha Raynaud-szindrómában szenved (a vérkeringési problémák miattelfehéredik, hideggé válik a bõre)

    -                ha asztmás

    -                ha bármilyen egyéb gyógyszert szed (lásd Egyéb gyógyszerek és a RubophenCold Duo kemény kapszula fejezetet)

    A Rubophen Cold Duo keménykapszula az orrdugulással járó láz és fájdalom kezelésére szolgál. AmenyibenÖnnél a láz és fájdalom orrdugulás nélkül jelentkezik, egyetlen hatóanyagottartalmazó készítmény alkalmazása javasolt (mint pl. kizárólag paracetamol afájdalom és láz csillapítására, illetve az orrdugulás csökkentésére egyéb légzéskönnyítõszerek).

    Ne alkalmazza egyéb paracetamol-tartalmú,vagy a megfázás és influenza kezelésére, vagy légzéskönnyítésre szolgáló máskészítményekkel együtt anélkül, hogy beszélne kezelõorvosával.

    Az elõírtnál nagyobb adagokbantörténõ alkalmazása súlyos májkárosodás kialakulásának a kockázatával járhat.

    Gyermekek

    12 éveskor alatti gyermekeknél a magas hatóanyagtartalom miatt a készítmény nemalkalmazható.

    Egyéb gyógyszerek és a RubophenCold Duo kemény kapszula

    Feltétlenül tájékoztassakezelõorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szednitervezett egyéb gyógyszereirõl.

    Ne alkalmazza a Rubophen ColdDuo kemény kapszulát, ha az alábbi gyógyszereket szedi:

    -                más paracetamol-tartalmú gyógyszerek

    -                megfázás és influenza kezelésére szolgáló készítmények

    -                orrdugulást csökkentõ készítmények

    -                ha depresszió ellenes szereket szed vagy szedett 2 héten belül (lásd 2.pont)

    -                béta-blokkolók, szimpatomimetikus gyógyszerek (lásd 2. pont)

    Mielõtt elkezdi szedni a RubophenCold Duo kemény kapszulát, feltétlenül tájékoztassa kezelõorvosát vagygyógyszerészét, ha a következõ gyógyszereket szedi:

    -                metoklopramid vagy domperidon  (hányinger, hányás kezelésére szolgál)

    -                kolesztiramin (vérzsír csökkentõ szer)

    -                warfarin vagy egyéb kumarinok (véralvadásgátló szerek)

    -                különféle szívbetegségek kezelésére szolgáló szerek (értágítók,béta-blokkolók, digoxin)

    -                glutetimid, fenobarbital, fenitoin, karbamazepin vagy lamotrigin(epilepszia kezelésére szolgáló szerek)

    -                rifampicin (tuberkulózis, agyhártyagyulladás, lepra kezelésére)

    -                izoniazid (tuberkulóziskezelésére használt szer)

    -                zidovudin (AIDS és HIV-fertõzés kezelésére)

    -                ergotamin és metilszergid (migrén kezelésére szolgáló szerek)

    -                acetilszalicilsav és más nem-szteroid gyulladáscsökkentõ szer

    -                orbáncfû (depresszió, alvászavarok kezelésére használt gyógynövény)

    A Rubophen Cold Duo keménykapszula egyidejû bevétele étellel, itallal és alkohollal

    A gyógyszer alkalmazása során,illetve amíg a készítmény hatása tart, tilos alkoholt fogyasztani! A készítményszedésével történõ egyidejû alkoholfogyasztás májkárosodáshoz vezethet. A RubophenCold Duo vörös/sárga kemény kapszula szedése alatt kerülje a koffein-tartalmúgyógyszerek, ételek és italok egyidejû fogyasztását. A túlzott koffein-bevitelnyugtalanságot, álmatlanságot, szapora szívverést okozhat.

    Terhesség,szoptatás és termékenység

    Ha Ön terhesvagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetõsége vagy gyermeketszeretne, a gyógyszer alkalmazása elõtt beszéljen kezelõorvosával vagygyógyszerészével.

    A RubophenCold Duo kemény kapszula alkalmazása terhesség és szoptatás ideje alatt nemjavasolt.

    Akészítmény hatásai a gépjármûvezetéshez és a gépek kezeléséhez szükségesképességekre

    Arraérzékeny egyéneknél a Rubophen Cold Duo kemény kapszula szédülést okozhat. Ilyenesetben nem javasolt gépjármûvet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni.

    3.       Hogyan kell alkalmazni a Rubophen Cold Duo kemény kapszulát?

    Ezt a gyógyszertmindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelõorvosa vagygyógyszerésze által elmondottaknak megfelelõen szedje. Amennyiben nem biztos azadagolást illetõen, kérdezze meg kezelõorvosát vagy gyógyszerészét.

    Akészítmény ajánlott adagja:

    A RubophenCold Duo kemény kapszula életkor és testtömeg szerint egyénileg megállapítottmaximális napi adagolását a következõ táblázat tartalmazza. Az ajánlott adagotne lépje túl.

    Életkor

    Testsúly

    Egyszeri adag

    Maximális napi adag

    Két adag bevétele között minimálisan tartandó idõ

    12 év feletti serdülõk

    33-43 kg

    ·         A nap folyamán szükség szerint 1 db kapszula (elsõsorban vörös/sárga)

    ·         Lefekvés elõtt szükség szerint 1 db kapszula (elsõsorban sötétkék/világoskék)

    4 kapszula

    6 óra

    Felnõttek és serdülõk

    43-65 kg

    ·         A nap folyamán szükség szerint 1 db kapszula (elsõsorban vörös/sárga)  

    ·         Lefekvés elõtt szükség szerint 1 db kapszula (elsõsorban sötétkék/világoskék)

    6 kapszula

    4 óra

    >65 kg

    ·         A nap folyamán szükség szerint 1 vagy 2 db kapszula (elsõsorban vörös/sárga) Lefekvés elõtt szükség szerint 1 vagy 2 db kapszula (elsõsorban sötétkék/világoskék)

    8 kapszula

    4 óra

    Mivel avörös/sárga és a sötétkék/világoskék kapszulák csak a koffeintartalombankülönböznek, a vörös/sárga kapszula este is bevehetõ, illetve asötétkék/világoskék kapszula bevehetõ nappal is.

    Azonban akoffeintartalom miatt javasolt a vörös/sárga kapszulát napközben alkalmazni.

    Máj- vagyvesebetegségben szenvedõ betegek

    Nem tanácsosvese- és májkárosodásban szenvedõ betegek esetében a maximális adagokalkalmazása, és javasolt, hogy a gyógyszer adagjainak bevétele között legalább6 óra teljen el.

    Az alkalmazás idõtartama:

    Ha tünetei 3nap múlva múlva sem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak, forduljonkezelõorvosához a további alkalmazást illetõen.

     

    Az alkalmazás módja:

    Szájon át történõ alkalmazásra.

    A kemény kapszulákat egészben,szétrágás nélkül, vízzel kell lenyelni.

    Ha azelõírtnál több Rubophen Cold Duo kemény kapszulát vett be

    Azonnal orvoshozkell fordulni túladagolás esetén, vagy ha egy gyermek a készítményt véletlenülelfogyasztotta. Még akkor is fel kell keresni az orvost, ha a beteg jól érzimagát, mivel fennáll a késõbb bekövetkezõ súlyos májkárosodás veszélye.

    Haelfelejtette bevenni a Rubophen Cold Duo kemény kapszulát

    Ha elfelejtettbevenni egy adagot, vegye be a következõ adagot, amint eszébe jut. Ne vegyen bekétszeres adagot a kihagyott adag pótlására, mert ezzel már nem pótolja akiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének tenné ki magát.

    Ha bármilyentovábbi kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze megkezelõorvosát vagy gyógyszerészét.

    4.       Lehetségesmellékhatások

    Mint mindengyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nemmindenkinél jelentkeznek.

    Hagyjaabba a készítmény szedését, és azonnal forduljon orvoshoz, amennyiben akövetkezõ mellékhatások jelentkeznek Önnél:

    -                csalánkiütés, a szemek körül hirtelen kialakuló duzzanat, mellkasinyomás érzése nehezített légzés vagy nyelés kíséretében (túlérzékenységireakció). Ezek a mellékhatások nagyon ritkán fordulnak elõ.

    -                túlérzékenységi bõrreakciók: bíborszínû pöttyök vagy foltok megjelenése,a bõr felhólyagosodása, hámlása, (magas) láz, ízületi fájdalom és/vagyszemgyulladás (Stevens‑Johnson szindróma/toxikus epidermális nekrolízis).Ezek a mellékhatásoknak nagyon ritkán fordulnak elõ.

    Gyakorimellékhatások (10-bõl legfeljebb 1 beteget érinthet) :

    -                fejfájás, szédülés, álmatlanság, idegesség, szorongás, ingerlékenység,nyugtalanság, izgatottság

     

    Ritkamellékhatások (1000-bõl legfeljebb 1 beteget érinthet):

    -                hányinger

    Nagyon ritka mellékhatások (10000-bõl legfeljebb 1 beteget érinthet):

    -                vérkép változása (a normálistól eltérõ vérkép), pl. a fehérvérsejtekvagy a vérlemezkék számának csökkenése. Vérképzési rendellenességre utalnak afájdalommentes kerek vagy bíbor foltok néha nagyobb csoportosulásban történõjelentkezése a bõrön.

    -                fogínyvérzés, orrvérzés vagy kisebb zúzódások, fertõzésre való hajlamfelerõsödése, fáradtság,       

    -                a bõr túlérzékenységi reakciói: bõrkiütés, a bõr alatti szövetekhirtelen duzzanata (angioödéma)

    -                légzési nehézség, zihálás

    -                máj- és vese rendellenességek

    -                vérnyomás emelkedése, szívdobogásérzés

    -                hányás, hasmenés

    Nem ismert gyakoriságú (agyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg)

    -                fájdalom és szúró érzés a szemben, homályos látás, a szem fényérzékenysége(fotofóbia), zárt zugú glaukóma (szembelnyomás-növekedés)

    -                szívritmuszavar (felgyorsult vagy szabálytalan szívverés), a szívveréshirtelen (reflexes) csökkenése/lassulása

    -                vizeletelakadás (vizeletretenció)

    Mellékhatásokbejelentése

    Ha Önnélbármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelõorvosát vagygyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetségesmellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére isbejelentheti az V.függelékben található elérhetõségeken keresztül.

    A mellékhatások bejelentésével Önis hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre agyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.

    5.       Hogyankell a Rubophen Cold Duo kemény kapszulát tárolni?

    A gyógyszergyermekektõl elzárva tartandó!

    Legfeljebb 25oC-ontárolandó.

    A dobozonfeltüntetett lejárati idõ (Felhasználható:) után ne szedje ezt a gyógyszert. Alejárati idõ az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

    Semmilyen gyógyszertne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meggyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek azintézkedések elõsegítik a környezet védelmét.

    6.       A csomagolás tartalma és egyéb információk

    Mittartalmaz a Rubophen Cold Duo kemény kapszula?

     

    Vörös/sárga(elsõsorban nappalra szánt) kemény kapszula:

    500 mgparacetamolt, 25 mg koffeint, és 6,1 mg fenilefrin-hidrokloridottartalmaz kemény kapszulánként.

    Sötétkék/világoskék (elsõsorbanéjszakára szánt) kemény kapszula:

    500 mg paracetamolt és6,1 mg fenilefrin-hidrokloridot tartalmaz kemény kapszulánként.

    Egyéb összetevõk:

    Vörös/sárga(elsõsorban nappalra szánt) kemény kapszula

    kukoricakeményítõ,kroszkarmellóz-nátrium, nátrium-lauril-szulfát, magnézium-sztearát, talkum,zselatin, titán- dioxid (E 171), kinolinsárga (E104), patentkék V (E131),eritrozin (E127).

    Sötétkék/világoskék(elsõsorban éjszakára szánt) kemény kapszula

    kukoricakeményítõ,kroszkarmellóz-nátrium, nátrium-lauril-szulfát, magnézium-sztearát, talkum,zselatin, titán-dioxid (E 171), eritrozin (E127), indigókármin (E132).

    Milyen a Rubophen Cold Duokemény kapszula külleme és mit tartalmaz a csomagolás?

    Vörös/sárga (elsõsorban nappalraszánt) kemény kapszula fehéres töltettel.

    és

    Sötétkék/világoskék (elsõsorbanéjszakára szánt) kemény kapszula fehéres töltettel.

    Összesen 16 kemény kapszula 2 db fehér,átlátszatlan PVC/Alumínium (250 /30 mikrométer; gyermekbiztos)buborékcsomagolásban és dobozban.

    Mindegyik buborékcsomagolás 6 dbvörös/sárga kemény kapszulát, és 2 db világoskék/sötétkék kemény kapszuláttartalmaz.

    A forgalomba hozatali engedélyjogosultja és a gyártó

    A forgalomba hozatali engedélyjogosultja:

    sanofi-aventisZrt.

    1045 Budapest, Tó utca 1-5.

    Magyarország

    Gyártó:

    Wraftonlaboratories Limited

    Braunton, DevonEx 33 2DL

    EgyesültKirályság

    OGYI-T-22200/05       2x (6x+2x)     

     

    Abetegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2016. április

    Partner Patikák

    Alma Patika
    Benu Patika
    Unipatika Gyógyszertár
    Aranykígyó Patika Tatabánya
    Kígyó Patika Szeged
    Sipo Patika
    Zue online Patika
    Statim Patika
    Gyöngy Patika
    Újpalota Patika
    Béka Patika BP, 13. kerület
    eMpatika Győr - Online
    Green Patika Online
    Gyógyhír Patika BP, 8. kerület
    Kulcs Patikák
    M11 Shop Patika BP, 7. kerület
    Patika 24 Online
    PINGVIN Patika Online
    Prevenció Patika Online