Gyógyszerkeresés egyszerűen
Grippostad Hot Drink 600 mg por belsőleges oldathoz
Betegtájékoztató
Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára
Grippostad Hot Drink 600 mg por belsõleges oldathoz
paracetamol
Mielõtt elkezdiszedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mertaz Ön számára fontos információkat tartalmaz.
Ezt a gyógyszertmindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelõorvosa vagygyógyszerésze által elmondottaknak megfelelõen szedje.
- Tartsa meg a betegtájékoztatót,mert a benne szereplõ információkra a késõbbiekben is szüksége lehet.
- További információkért vagytanácsért forduljon gyógyszerészéhez.
- Ha Önnél bármilyen mellékhatásjelentkezik, tájékoztassa kezelõorvosát vagy gyógyszerészét. Ez abetegtájékoztatóban fel nem sorolt bármely lehetséges mellékhatásra isvonatkozik. Lásd 4. pont.
- Feltétlenül tájékoztassakezelõorvosát, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppensúlyosbodnak.
A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer a Grippostad HotDrink 600 mg por belsõleges oldathoz (a továbbiakban Grippostad Hot Drink por)és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Grippostad Hot Drink por szedéseelõtt
3. Hogyan kell szedni a Grippostad Hot Drinkport?
4. Lehetséges mellékhatások
5 Hogyan kell a Grippostad Hot Drink porttárolni?
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
1. Milyen típusú gyógyszer a Grippostad HotDrink por és milyen betegségek esetén alkalmazható?
A Grippostad HotDrink por hatóanyaga a paracetamol, ami fájdalom- és lázcsillapító hatású gyógyszer.
A Grippostad HotDrink por javallatai:
- Enyhe ésközepes erõsségû fájdalmak (pl. fejfájás, fogfájás, menstruációs fájdalom)tüneti kezelése.
- Lázcsillapítás.
Gyermekeknek10 éves kor felett, serdülõknek és felnõtteknek.
2. Tudnivalók a Grippostad Hot Drink por szedéseelõtt
Ne szedje aGrippostad Hot Drink port
- ha allergiás a paracetamolra vagya gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevõjére,
- ha Ön súlyos májkárosodásbanszenved,
- nem adható gyermekeknek 10 éveséletkor alatt és 40 kg alatti testtömegû betegeknek.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Grippostad HotDrink port szedése elõtt beszéljen kezelõorvosával:
- ha krónikus alkoholizmusbanszenved,
- ha májmûködési zavara van (pl.májgyulladás, Gilbert-szindróma),
- ha súlyos vesekárosodása van.
Ha tünetei 3 naponbelül nem enyhülnek, vagy magas láza lesz, feltétlenül forduljon orvoshoz.
Fájdalomcsillapítókhosszú távú, nagy adagban történõ, nem a javallatnak megfelelõ alkalmazásafejfájást okozhat, amit nem szabad a gyógyszer adagjának megemelésével kezelni.
Általában afájdalomcsillapítók, különösen azok kombinációjának szokásszerû alkalmazásavisszafordíthatatlan vesekárosodást okozhat, ami a veseelégtelenségkockázatával jár (fájdalomcsillapító okozta vesebántalom).
Fájdalomcsillapítókhosszú távú, nagy adagban történõ, nem a javallatnak megfelelõ alkalmazásaután, a gyógyszer szedésének hirtelen abbahagyásakor fejfájás, gyengeség,izomfájdalom, idegesség és vegetatív tünetek jelentkezhetnek. Ezek a tüneteknéhány nap alatt elmúlnak. Ebben az idõszakban kerülni kell a fájdalomcsillapítókismételt bevételét, illetve az újbóli alkalmazás elõtt orvoshoz kell fordulni.
A Grippostad HotDrink port nem szabad orvos vagy fogorvos javaslata nélkül hosszabb ideig vagynagy adagban szedni.
Egyéb gyógyszerek és a Grippostad Hot Drink por
Feltétlenültájékoztassa kezelõorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégibenszedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereirõl.
Az alábbigyógyszerekkel lehetséges kölcsönhatás:
- Probenicid (köszvény kezeléséreszolgáló gyógyszer): Egyidejû alkalmazás esetén a Grippostad Hot Drink poradagját csökkenteni kell, mivel lassíthatja a paracetamol lebomlását aszervezetben.
- Fenobarbitál (altató), fenitoin éskarbamazepin (epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek), rifampicin (tuberkulóziskezelésére) és más olyan gyógyszerek, amelyek a májat károsíthatják. Egyidejûbevételekor fokozódhat a Grippostad Hot Drink májkárosító hatása.
- A metoklopramid és a domperidon(hányinger kezelésére szolgáló gyógyszer) felgyorsíthatja a paracetamolfelszívódását és hatásának kezdetét.
- A szalicilamidok (láz- ésfájdalomcsillapítók) megnyújthatják a paracetamol hatását.
- Véralvadásgátlók: Több, mint egyhétig paracetamollal együtt szedve a véralvadásgátlók hatása felerõsödik.
- A kolesztiramin (a vérzsírtartalmának csökkentésére szolgáló gyógyszer) csökkentheti a paracetamolfelszívódását és ezáltal a hatását is.
- A gyomor kiürülését lassítógyógyszerek, pl. propantelin egyidejû alkalmazásakor csökkenhet a paracetamolfelszívódásának sebessége, így hatása késõbb kezdõdik.
- Zidovudin (AZT, HIV fertõzéskezelésére szolgáló gyógyszer): Együttes alkalmazása során megnõ afehérvérsejtszám csökkenés kockázata, ezért AZT‑vel kezelt betegek csakorvosi utasításra szedhetnek Grippostad Hot Drink port.
AGrippostad Hot Drink por hatása a laboratóriumi vizsgálatokra
Ahúgysav és a vércukorszint vizsgálatok eredményét befolyásolhatja.
Afenti információk a közelmúltban szedett gyógyszerekre is vonatkoznak.
A Grippostad Hot Drink por egyidejû bevétele étellel,itallal és alkohollal
A Grippostad HotDrink por szedése közben az alkoholfogyasztást kerülni kell.
Terhesség ésszoptatás
Ha Ön terhes vagyszoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetõsége vagy gyermeketszeretne, a gyógyszer alkalmazása elõtt beszéljen kezelõorvosával vagygyógyszerészével.
Terhesség
Terhességben csakaz elõny és a kockázat gondos mérlegelését követõen szedhetõ. Terhességben aparacetamol nem szedhetõ hosszabb ideig, nagyobb adagban vagy másgyógyszerekkel együtt, mert ilyen körülmények között biztonságossága nembizonyított.
Szoptatás
A paracetamol kiválasztódik az anyatejjel. Mivel azújszülötteken mellékhatást nem észleltek, rövid ideig történõ használat esetén általábannem szükséges a szoptatás abbahagyása.
A készítmény hatásai a gépjármûvezetéshez és a gépekkezeléséhez szükséges képességekre
A Grippostad HotDrink nem befolyásolja a gépjármûvezetéshez és a gépek kezeléséhez szükségesképességeket. Mindamellett fájdalomcsillapítók bevétele után mindig óvatosságravan szükség.
A Grippostad Hot Drink por szacharózt tartalmaz
Amennyibenkezelõorvosa már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keressefel kezelõorvosát, mielõtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
Egy tasak 3,8 gszacharózt (cukor) tartalmaz, ami kb. 0,32 kenyéregységnek felel meg. Eztcukorbetegségben (diabétesz mellitusz) figyelembe kell venni.
A Grippostad Hot Drink por aszpartámot tartalmaz
Az aszpartám fenilalaninforrás. A készítmény lebomlásakor fenilalanin képzõdik, ezért alkalmazása fenilketonúriábanszenvedõ betegek esetében ártalmas lehet.
3. Hogyan kell szedni a Grippostad Hot Drinkport?
Ezt a gyógyszertmindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelõorvosa vagygyógyszerésze által elmondottaknak megfelelõen szedje. Amennyiben nem biztos azadagolást illetõen, kérdezze meg kezelõorvosát vagy gyógyszerészét.
A készítmény ajánlottadagja
Az adagolásravonatkozóan az alábbi táblázat az irányadó:
A paracetamolt azéletkor és a testtömeg szerint kell adagolni. A szokásos egyszeri adag 10‑15 mg/ttkg(milligramm/testtömegkilogramm), a maximális napi adag 60 mg/ttkg.
Az egyszeri adag (1 tasak)600 mg paracetamolnak felel meg.
Testtömeg | Életkor | Maximális egyszeri adag | Maximális napi adag | A paracetamol maximális adagja |
>43 kg | 12 év feletti gyermekek, serdülõk és felnõttek | 1 tasak | 4 tasak (megfelel 2400 mg paracetamolnak) | 4000 mg |
40‑43 kg | 10 év feletti gyermekek, serdülõk és felnõttek | 1 tasak | 3 tasak (megfelel 1800 mg paracetamolnak) | 2000 mg |
Az egyszeri adag 6‑8 óránkéntismételhetõ és naponta 3‑4‑szer vehetõ be. Az adagok bevételeközött legalább 6 órának kell eltelni.
Az 1 tasakegyszeri adagot nem szabad túllépni.
Más paracetamol-tartalmúgyógyszer egyidejû alkalmazása esetén sem szabad a paracetamol ajánlottmaximális adagját túllépni. Ha más paracetamol-tartalmú gyógyszert is szed,forduljon kezelõorvosához vagy gyógyszerészéhez, aki tájékoztatni fogja Önt,megfelelõ adagolásról, ha ilyen gyógyszert szed a Grippostad Hot Drink pormellett.
Máj- ésvesemûködési zavarok, valamint Gilbert-szindróma
Az adagotcsökkenteni, ill. az adagok bevétele közötti intervallumot növelni kell.
Súlyosvesekárosodás
Súlyosvesekárosodásban (kreatinin-klírensz <10 ml/perc) az adagok bevételeközött legalább 8 órának kell eltelni.
Idõskorú betegek
Idõskorban nincs szükség az adag módosítására.
Alacsonytesttömegû gyermekek, serdülõk és felnõttek
A Grippostad HotDrink nem adható gyermekeknek 10 éves kor alatt és 40 kg‑nálkisebb testtömegû betegeknek, mivel a készítmény hatóanyagtartalma nemmegfelelõ ezeknek a betegcsoportoknak. Számukra más hatáserõsségû és/vagygyógyszerformájú készítmények (pl. szirup vagy végbélkúp) állnak rendelkezésre.
Azalkalmazás módja
A Grippostad Hot Drink portforró vízben feloldva kell bevenni. Ürítse egy tasak tartalmát egy csészébe,öntsön rá forró vizet, keverje amíg feloldódik, és melegen igya meg.
Étkezések utánibevétel a hatás kialakulását késlelteti.
Azalkalmazás idõtartama
Paracetamol-tartalmúgyógyszereket 3 napnál hosszabb idõn keresztül csak orvosi vagy fogorvositanácsra szabad szedni. Ha a tünetek 3 napon túl is fennállnak, forduljonorvoshoz.
Ha a Grippostad HotDrink hatását túl erõsnek vagy túl gyengének érzi, forduljon kezelõorvosához.
Ha az elõírtnál több Grippostad Hot Drink port vett be
Ha túladagolásáragyanakszik, azonnal forduljon orvoshoz, hogy a teendõkrõl dönthessen. Atúladagolás megfelelõ kezelésérõl az orvos a tünetektõl függõen dönt.
A Grippostad HotDrink túladagolásakor az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- hányinger
- hányás
- étvágytalanság
- sápadtság
- hasi fájdalom
- izzadás
- álmosság
- általános rossz közérzet
Súlyos túladagolásesetén májkárosodás, májkóma, veseelégtelenség, szívizomkárosodás és hasnyálmirigygyulladás is elõfordulhat, halálos kimenetelû lehet.
Ha elfelejtette bevenni a Grippostad Hot Drink port
Ne vegyen bekétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
Ha idõ elõtt abbahagyja a Grippostad Hot Drink porszedését
Elõírás szerintihasználat esetén óvintézkedés nem szükséges.
Ha bármilyentovábbi kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze megkezelõorvosát vagy gyógyszerészét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhatmellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Ritkamellékhatás (1000 betegbõl legfeljebb 1‑nél fordulhat elõ):
- A májenzimek (transzaminázok)szintjének emelkedése.
Nagyon ritka mellékhatások (10 000 betegbõl legfeljebb 1‑nélfordulhat elõ):
- Vérképeltérések pl. avérlemezkeszám csökkenése (trombocitopénia), bizonyos fehérvérsejtek számánakcsökkenése (leukopénia, agranulocitózis) és az összes vérsejt számánakcsökkenése (páncitopénia).
- Túlérzékenységi reakciók(bõrkiütés, csalánkiütés, arcduzzanat, légszomj, verejtékezés, hányinger,vérnyomásesés, anafilaxiás sokk).
- Arra hajlamos személyeknél hörgõgörcs(fájdalomcsillapító okozta asztma) fordulhat elõ.
- Nagyon ritkán súlyosbõrreakciókról számoltak be.
Fontosmellékhatások, amelyekre figyelnie kell és teendõk azok jelentkezése esetén
Allergiás sokkreakció esetén azonnal kérjen segítségeta legközelebbi orvostól.
Mellékhatásokbejelentése
HaÖnnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelõorvosát vagygyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetségesmellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére isbejelentheti az V.függelékben található elérhetõségeken keresztül. A mellékhatásokbejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljonrendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
5. Hogyan kell a Grippostad Hot Drink porttárolni?
Legfeljebb 30ºC‑ontárolandó.
A gyógyszergyermekektõl elzárva tartandó!
A dobozon és a tasakonfeltüntetett lejárati idõ (Felhasználható:) után ne szedje ezt a gyógyszert. Alejárati idõ az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartásihulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használtgyógyszereivel. Ezek az intézkedések elõsegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz aGrippostad Hot Drink por?
- A készítmény hatóanyaga: 600 mg paracetamol tasakonként (5 g).
- Egyéb összetevõk: 50 mg aszkorbinsav (C‑vitamin), etilcellulóz,vízmentes kolloid szilícium‑dioxid, aszpartám, citrom aroma, vízmentescitromsav, szacharóz.
Milyen aGrippostad Hot Drink por külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Fehér vagyhalványsárga színû, homogén, jellemzõ illatú és ízû por.
5 g por Al/papír/PEtasakban.
5 tasak vagy10 tasak dobozban.
Aforgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó
STADAArzneimittel AG
Stadastrasse2-18, D-61118 Bad Vilbel
Németország
Tel.: +49 6101 603 0
Fax: +49 6101 603259
e-mail: info@stada.de
OGYI-T-7439/01 5 tasak
OGYI-T-7439/02 10 tasak
A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma:2015. november